Co to jest Wordpress? Przewodnik dla początkujących.

WordPress to darmowy, open source system zarządzania treścią (CMS), używany na milionach stron internetowych na całym świecie. Instalacja WordPressa jest banalnie prosta i można to zrobić za pomocą kilku kliknięć.

Co to jest WordPress?

Wordpress to system zarządzania treścią (CMS), który umożliwia stworzenie strony internetowej lub bloga od podstaw lub ulepszenie istniejącej strony internetowej. Jest to najpopularniejszy CMS na świecie, z którego korzystają miliony stron internetowych o różnej wielkości.

Czym jest motyw?

Motyw jest to zakodowany wygląd strony. WordPress oferuje darmowe motywy np. twentytwentytwo, płatne szablony lub najlepsze rozwiązanie dostosowane do potrzeb strony to dedykowany motyw napisany przez programistę na podstawie projektu graficznego strony. Motyw możemy wybrać w panelu administratora w zakładce "Wygląd"

Panel Administratora

W WordPress panel administratora nazywany jest też kokpitem. Tutaj dzieje się cała magia dotycząca treści czy wyglądu strony. Aby zalogować się należy wejść na swoją stronę z dopiskiem /wp-admin np. www.mojastrona.pl/wp-admin.

Jak dodawać nowe treści?

Aby dodać nowe treści np. na bloga strony należy przejść domyślnie do zakładki "Wpisy", treści dla poszczególnych stron znajdziemy w zakładce "Strony" gdzie wybieramy stronę na której chcemy edytować treści.

Edycja Menu

Dodawanie, edycja czy usuwanie pozycji menu możesz znaleźć w zakładce "Wygląd" w kategorii "Menu". Masz możliwość tutaj całym zarządzaniem menu.

Użytkownicy

Zakładka "Użytkownicy" pozwala nam dodać nowego użytkownika, edytować już istniejącego bądź usunąć go. Przy dodawaniu nowego użytkownika obowiązkowe jest podanie jego nazwy oraz adresu e-mail. Pamiętaj o nadaniu odpowiednich uprawnień! Rola użytkownika w tym przypadku jest bardzo ważna - im wyższa rola tym więcej rzeczy może zrobić użytkownik z Twoją stroną.

W powyższym artykule wymieniłem podstawowe informacje na temat korzystania z WordPress'a. Zawsze dla swoich klientów przygotowuje kompleksową instrukcje korzystania ze strony internetowej.

< Wróć do listy artykułów